Revitalizace bytových domů je zásadní nejen pro zachování dobrého vzhledu budovy, ale zejména pro prodloužení její životnosti, snížení rizika statických poruch, snížení nákladů i zvýšení komfortu bydlení. Co vše revitalizace domu zahrnuje, jaké úpravy na bytovém domě je vhodné udělat a jak celou rekonstrukci zafinancovat? Nejen tyto otázky zodpoví tento článek, v němž najdete i užitečné odkazy na konkrétní firmy, které můžete při realizaci rekonstrukce využít.
Většina bytových domů byla postavena již v minulém století a mnohé dokonce překračují předpokládanou životnost. Jejich rekonstrukce je proto nezbytná. Avšak i novější stavby vyžadují průběžné rekonstrukce, jelikož zanedbání údržby a oprav se z dlouhodobého hlediska opravdu nevyplácí.
Proč se pustit do revitalizace bytového domu
Jestliže chceme, aby bytový dům sloužil opravdu dlouhou dobu, je třeba věnovat mu důkladnou péči. Kvalitně provedená rekonstrukce nejen zlepší estetiku prostředí domu a jeho okolí, jakož i kvalitu bydlení, ale zejména prodlouží jeho životnost, zvýší hodnotu bytů, sníží náklady na vytápění a energie, zajistí příjemnou teplotu v bytech po celý rok, odstraní příčinu vzniku plísní a minimalizuje také riziko statického poškození domu.
Praktický tip
K revitalizaci bytového domu je vhodné přistoupit zavčasu, nikoliv až ve chvíli, kdy už je budova v kritickém stavu. Nejenže předejdete řadě problémů, ale snížíte tím i náklady na rekonstrukci.
Komplexní, nebo částečná revitalizace domu
O tom, zda se pustit do komplexní, nebo pouze částečné revitalizace bytového domu, rozhoduje především jeho stav – a samozřejmě také finanční možnosti. Při komplexní rekonstrukci domu zvládnete vyřešit všechny současné i možné budoucí problémy najednou, ovšem musíte se připravit na vysokou investici (o možnostech financování se dočtete na konci tohoto článku). Pokud nemáte dostatek finančních prostředků, zaměřte se zatím alespoň na nejpalčivější problémy.
Revitalizace od suterénu až po střechu
Pokud se rozhodnete pro komplexní revitalizaci bytového domu, standardně zahrnuje výměnu oken a vchodových dveří, zateplení obvodového a střešního pláště, zateplení suterénů, rekonstrukci/zasklení lodžií a balkonů, rekonstrukci či zřízení výtahů. Zahrnout však můžete také rekonstrukci odpadů, rozvodů topení a vody, jakož i elektřiny a plynu, sanaci vlhkého zdiva, odizolování podlah nad sklepními prostory či instalaci tepelného čerpadla.
Zateplení bytových domů
Zásadní činností při revitalizaci domu je rekonstrukce fasády a její zateplení, jakož i zateplení střešního pláště – díky nim si zajistíte příjemné a komfortní bydlení, a navíc ušetříte za energie.
Zateplení fasády
Fasáda je ochranným štítem celého bytového domu, který jej chrání před klimatickými jevy, zajišťuje statickou funkci budovy, zabraňuje pronikání hluku a celkově chrání celý dům. Správný výběr izolace fasády a odborně provedená aplikace sníží tepelné ztráty v zimě a zajistí příjemné prostředí během horkých letních dnů.
- U panelových domů je před zateplením obvodového pláště nezbytné provést kontrolu, zda nejsou staticky narušeny spoje panelů a provést případné opravy.
- Optimální tloušťka izolace by měla být 20–30 cm.
- Nezbytné je provést také izolaci sklepů či nevytápěného přízemí.
- Pozornost je třeba věnovat i detailům, jako je zateplení ostění oken, parapetů a detailů na lodžiích či balkonech.

Praktický tip
Pro zateplení bytového domu si vždy vyberte jednu firmu, která ji provede komplexně, odborně a za využití vysoce kvalitních materiálů. Kromě samotné rekonstrukce fasády následně neopomínejte také na pravidelné mytí a čištění fasády, aby si zachovala nejen pěkný vzhled, ale i svou funkčnost. Vhodné je provést také nátěr fasády, který působí jako ochrana zdiva před klimatickými jevy, nečistotami, prasklinami či plísněmi.
Zateplení střechy
Kromě samotné fasády je třeba myslet i na zateplení střešního pláště. Provést jej můžete lokálně na kritických místech, nebo komplexně. Při vypracování projektové dokumentace na zateplení střechy by měly být zohledněny a vyřešeny také prostupy. Optimální tloušťka použité izolace se pohybuje mezi 30–40 cm.
Praktický tip
Nezapomeňte při revitalizaci střechy provést rovnou i rekonstrukci či revizi hromosvodu.
Výměna oken a venkovních dveří do domu
Vysoce efektivním způsobem, jak ušetřit za plyn a snížit náklady na vytápění, je výměna či izolace oken. Máte-li již ve vašem bytovém domě kvalitní, vysoce izolační plastová okna, kontrolujte pravidelně jejich správné utěsnění. V případě starých, nefunkčních oken je vyměňte za nová, která zabrání vysokým tepelným únikům a sníží pronikání hluku zvenčí.
Při revitalizaci nezapomeňte také na kontrolu a případnou výměnu vchodových dveří – vhodné je zvolit dvoukřídlé bezpečnostní dveře.
Věděli jste, že…
… zateplení domu a výměna oken může snížit úspory za vytápění o 40–60 %?

Rekonstrukce balkonů
Při revitalizaci byste neměli zapomínat na opravy balkonů. Důležité je vycházet ze statického posouzení jejich stavu a v případě závažného poškození je vyměnit za nové. Při rekonstrukci těch stávajících se klade důraz především na izolaci a rekonstrukci zábradlí. Velmi efektivní způsob pak může představovat zasklení balkonů či lodžií, čímž se zvětší i obytný prostor bytu díky nově vzniklé malé „zimní zahradě“. Zásadní v takovém případě je zvolit bezpečný systém zasklení, který odolá i silným větrům.
Modernizace a rekonstrukce výtahů
Součástí revitalizace bytového domu by měla být také rekonstrukce výtahů, případně jeho vybudování, pokud ještě není součástí domu. K modernizaci je třeba přistoupit zejména u starých výtahů, jež představují řadu bezpečnostních rizik, pomalých výtahů či těch se zastaralým vzhledem i systémem. Modernizací výtahů se zvýší nejen komfort a bezpečnost, ale také se sníží energetická náročnost provozu, jakož i hlučnost provozu.
Další činnosti související s revitalizací bytového domu
Jak už bylo zmíněno v úvodu, součástí komplexní revitalizace může být dle potřeby také rekonstrukce či výměna rozvodů elektřiny, topení, vody a plynu, instalace ventilačních turbín na střechy či nové odpady. Na zvážení je i pořízení tepelného čerpadla, které je velmi vhodnou alternativou pro vytápění a chlazení, avšak s výrazně nižšími provozními náklady v porovnání s jinými způsoby vytápění – což je při neustále vysokých cenách energie velmi výhodné.

Rozpočet rekonstrukce domu a její financování
Jakákoliv revitalizace bytového domu musí být schválena většinou vlastníků jednotek v SVJ, a to standardně na základě vypracovaných cenových nabídek od několika společností. Častým palčivým problémem však bývá financování těchto rekonstrukcí. Pokud se jedná o nižší položky, lze je financovat z tzv. fondu oprav. Další možností financování je úvěr na rekonstrukci, který však musí být zpravidla zajištěn zástavním právem, na což nemusí jednotliví vlastníci v SVJ přistoupit. Čerpání úvěru je proto jednodušší pro bytová družstva, kdy stačí odsouhlasení většiny, říká specialista z webu Poskytnuto.cz. Na některé činnosti lze čerpat také finance z různých dotačních programů, které jsou aktuálně vypsány.
Doporučení na závěr
Než se pustíte do rekonstrukce bytového domu, je vhodné nechat si připravit více nabídek od různých firem. Obzvláště u komplexní rekonstrukce je optimální využít firmu, která zvládne celou revitalizaci sama. Pokud má totiž k dispozici i veškerou techniku a nenajímá si subdodavatele, bude s největší pravděpodobností celá rekonstrukce levnější a rychlejší.