Pracovní či montážní plošiny mnohdy poskytují praktičtější, efektivnější a bezpečnější řešení pro práci ve výškách než stavba lešení. A to obzvlášť na těžko přístupném místě. Využívají se ve stavebnictví, energetice, při údržbě zeleně a silničních a dalších pracích. Jejich výběr však zdaleka není jen o tom, do jaké výšky se potřebujeme dostat, důležitých specifik je mnoho.
První krok je vytvořit si jasnou představu o požadavcích, které na plošinu máte. K tomu slouží.následující otázky.
- Kde se bude pracovní plošina využívat?
- Jak vysoko a daleko se musí dostat montážní koš? Jsou v cestě překážky?
- Jak se bude přepravovat?
- Po jakém terénu se bude pohybovat? Upraveném, nebo členitém? Zpevněném, nebo nezpevněném?
- Bude se používat v interiéru, nebo exteriéru?
Po zodpovězení základních otázek si pracovní plošiny rozdělíme podle třech nejzásadnějších kritérií, kterými jsou dělení podle konstrukce, způsobu přepravy a s ní souvisejícím typem pohonu.
Pracovní plošiny podle konstrukce
Následující seznam obsahuje všechny typy plošin podle konstrukce. Konstrukce plošiny do jisté míry determinuje účel jejího použití.
Nůžkové
Jsou určené na vertikální zdvih, je tedy možné je použít pouze pro práci na tom, co se nachází přímo nad místem, kde stojí. Jejich výhodou je velký pracovní koš, nosnost i relativní skladnost, protože nezabírají mnoho místa.
Kloubové
Mají pracovní koš umístěný na konci dlouhého ramene s několika klouby. Jsou velice dobré ve vyhýbání se překážkám a dostanou se do těsných míst nad střechami budov.
Teleskopické
Ze všech typů pracovních plošin nabízí nejlepší horizontální dosah v řádech desítek metrů. I vertikální dosah bývá slušný.
Kloubovo-teleskopické
Snoubí přednosti kloubových a teleskopických plošin a poskytují tak velkou flexibilitu.
Sloupové plošiny se využívají hlavně do interiérů. Většinou je jejich rozsah hlavně vertikální, někdy mírně horizontální, ale ani jedním se nemohou srovnávat s výše zmíněnými typy zvedacích plošin. Využívají se hlavně pro práci v halách.

Zvedací plošiny podle typu pohonu způsobu přepravy
Některé plošiny disponují vlastním pohonem a jiné jsou závislé na tažném zařízení. Můžeme je tudíž rozdělit na na plošiny:
- bez vlastního pohonu,
- s naftovým motorem,
- a akumulátorové (elektrické).
Od typu pohonu se přímo odvíjí, zda budete plošinu využívat v interiéru nebo exteriéru. Do hal a interiérů určitě nebudete chtít plošinu s dieselovým pohonem, ale akumulátorovou. Na venek se naopak hodí víc motory dieselové kvůli většímu výkonu.
Vysokozdvižné plošiny podle způsobu přepravy
Přívěsné
Dají se zapřáhnout za jakékoliv vozidlo s tažným zařízením odpovídajícím váze plošiny (je potřeba řidičský průkaz sk. B+E). Může to být auto nebo klidně i traktor. Jejich největším plusem je snadná, rychlá přeprava a nízká hmotnost.
Plošiny na automobilovém podvozku
Autoplošiny jsou umístěné na korbě auta o rozměrech dodávky, kamionu nebo pick-upu. Dostanou se samozřejmě jen tam, kam je možné najet s vozidlem. Jsou ideální pro práci na silnicích a vozovkách, kde umožňují rychlou a pohodlnou práci.
Terénní plošina
Disponuje vlastním dieselovým motorem, je schopna pohybu v náročném terénu a dokáže stát i v mírném sklonu. Téměř vždy je v kloubové nebo nůžkové variantě. Nevýhodou je vysoká hmotnost.
Pásová plošina
Stejně jako terénní má i pásová plošina vlastní pohon, nehodí se však do členitého terénu. I tyto plošiny jsou téměř výhradně kloubové či nůžkové.
Další důležité parametry
Výškový a boční dosah
Rozsah do výšky a do strany je klíčový. Je to parametr, na který se každý soustředí, ale už ne vždy pomyslí i na to, že možná bude muset manévrovat mezi překážkami. Proto je nutné dopředu znát terén, kde budeme stroj používat, a podle toho vybrat typ a konkrétní parametry modelu.
Váha stroje
Váha stroje je podstatná jednak z hlediska přepravy (pokud je zapřáhnutý za vozidlo) a jednak z hlediska poškození povrchu vozovky nebo terénu, po kterém se pohybuje.
Nosnost a parametry koše
Rozměry koše jsou podstatné pro práci v úzkých místech i z hlediska rozměrů toho, co na nich budeme přepravovat – nemusí to být pouze osoby. S tím se pojí i nosnost koše: kolik lidí a jak těžké vybavení či materiály se budou v koši přepravovat?
Podvozek
Každý stroj má trochu jiný podvozek. Některý se hodí víc na trávu a některý na beton. Na pohyb v terénu určitě chceme plošinu s většími koly a možností ukotvit ji na nezpevněném povrchu, aby byla stoprocentně stabilní. Na rovný terén se hodí například pásová plošina.
Světlá výška
Nesmíme myslet pouze na to, jak se dostaneme nahoru na místo práce. Musíme se podívat i dolů pod stroj. Světlá výška říká, jak vysoko je podvozek nad úrovní terénu. Ve složitějším terénu se může stát, že nebude stačit a podvozek narazí.
Průjezdná výška a šířka
V neposlední řadě je také dobré myslet na to, kudy budeme plošinu přepravovat, abychom vůbec byli schopni projet na místa výkonu práce.
Tip: Rekonstruujete starý komín? Dejte mu nový nový dekor díky obkladovým páskům.
Koupit, nebo pronajmout?
Aneb u zvedacích plošin často řešená otázka. Je těžké se dopočítat k tomu, zda se vyplatí plošinu pořídit a na vlastní náklady ji spravovat, nebo si ji raději pronajímat. Odvíjí se to od toho, jak často se bude používat, jaká je pořizovací cena, provozní a servisní náklady a další.
Více o tom, na jaké náklady musíte při stavbě/rekonstrukci domu myslet, najdete zde.
Pronájem pracovní plošiny určitě dává smysl ve chvíli, když vím, že budu plošinu využívat na různých místech a může se mi vždy hodit trochu jiný typ nebo model.
Dobrým prvním krokem před pořízením vlastní plošiny je se s ní nejprve seznámit – pronajmout a vyzkoušet si plošinu na daném místě. V ČR je nejpopulárnější půjčovna pracovních plošin SICO. Zároveň se můžete poradit s kvalifikovaným lidmi, kteří mají přehled o konkrétních modelech pracovních plošin, jejich spolehlivosti a výhodách či nevýhodách pro konkrétní použití.