Jaká rizika představuje pro člověka plíseň na fasádě? A dá se s tímto problémem nějak účinně bojovat? O této problematice jsme hovořili s Markem Volejníčkem, majitelem a jednatelem firmy Umyjemto.cz. „Po mnoha dotazech našich zákazníků jsme nechali na několika domech provést laboratorní stěry, které jednoznačně ukázaly, proč je tak důležité pečovat o fasádu domu. Bylo totiž zjištěno, že kromě estetické a funkční degradace fasády dochází také k napadení domu biologickými činiteli,“ vysvětluje Marek Volejníček z firmy Umyjemto.cz.
Odběr vzorků proběhl letos na jaře. Posuzovalo se, jak velká koncentrace biologických činitelů se v obrusu fasády nachází. V analyzovaných vzorcích fasády byly nalezeny plísně, kvasinky a řasy, a to ve vysoké koncentraci. To potvrzuje i zpráva z laboratoře, ve které je uvedeno: „Výsledky místního šetření, zkoušek provedených na místě a v laboratoři Výzkumného ústavu stavebních hmot, a.s. laboratoře ATElab potvrzují napadení fasády bytového domu biologickými činiteli.“ Ve všech čtyřech vzorcích byla mnohonásobně překročena standardní hodnota počtu plísní a kvasinek.
Zdravotní důsledky působení plísní
Z plísní, které rostou na velkých plochách fasád bytových a rodinných domů, se uvolňuje do ovzduší značné množství spor, které se šíří vzduchem. Spory se pak při větrání dostávají i do vnitřního prostředí bytů a domů. Tyto mikroskopické rozmnožovací částice se usazují v dýchacích cestách a u mnohých lidí vyvolávají alergické reakce. Velmi často se tyto reakce projevují onemocněním dýchacího ústrojí, zejména průduškovým astmatem, alergickou rýmou a dalšími reakcemi, a to zejména u dětí a starších osob. Proto by mělo být mytí fasád součástí pravidelné údržby domu.
Věděli jste, že…?
Některé druhy plísní do prostředí uvolňují různé mykotoxiny, aktivní látky a těkavé metabolity. Působení plísní tak může mít za následek další příznaky, které byste jim možná ani nepřičítali, jako jsou například podráždění očí, bolest hlavy nebo zvýšená nemocnost.
Některé druhy plísní mohou také příležitostně způsobovat i onemocnění lidí, například nemoci kůže, rohovky oka nebo záněty vnitřních tkání oka. Výskyt zdravotních obtíží vždy závisí na imunologickém stavu člověka, jeho aktuálním zdravotním stavu a na množství spor a těkavých látek v ovzduší, druhu plísně a délce expozice. Ohroženi jsou především jedinci s oslabeným imunitním systémem – nemocní, děti a starší lidé.
Nezanedbávejte péči o fasádu
Mikroorganismy se na povrch fasád dostávají ze vzduchu. Při vhodných podmínkách se na fasádách rozmnožují a vytvářejí viditelné barevné povlaky, tzv. biofilm. Jako živiny pro růst biofilmu slouží mikročástečky organické hmoty, přinášené s prachem ovzduším a později i části zateplovacího systému. Rozsah napadení fasády je ovlivněn materiálem fasády, použitými biocidy, provedením problematických detailů stavby, umístěním objektu z hlediska přístupnosti slunečního světla, umístění okolních provozů, blízkosti zeleně a dalšími faktory.
Biofilm na fasádě vzniká postupně. Nejprve se uchytí různé druhy bakterií a teprve po nich se přidávají řasy. Po nástupu řas se objevují mikroskopické vláknité houby-plísně, později mechy a lišejníky.
Výskytu plísní se dá předcházet
Výskytu plísní i dalších činitelů se dá předcházet, a to pravidelnou údržbou fasády. Právě kontrola a důsledné čištění fasády by mělo být v zájmu všech obyvatel bytových domů. Nejde totiž jen o vlastnosti fasády, která napadením ztrácí své funkční vlastnosti, ale i o zdraví.
Zkušenosti laboratoře z mnoha měření hovoří o průměrné trvanlivosti integrity povrchu fasády v období do pěti let. Po této době již může docházet k prorůstání povrchu biodeteriogenem (zejména plísně, řasy, lišejníky) a postupné destrukci povrchové vrstvy stavby a uvolňováním zdravotně zatěžujících spor plísní.
Nezanedbávejte údržbu a nový nátěr fasád. Zvláště teď na jaře, kdy teploty i vlhkost vzduchu přejí vzniku a růstu všech biologických činitelů. „Naše firma jako jediná úspěšně čistí a natírá fasády již od roku 2011, a díky těmto zkušenostem dokážeme zamezit růstu plísní a řas. Zajistíme, že váš dům bude opět zdravým místem pro život,“ doplňuje Marek Volejníček z firmy Umyjemto.cz.
Jak probíhá měření stavu biologického napadení fasády?
Vhodným podkladem pro sanaci fasády je zjištění stavu biologického napadení fasády. Nezávislá laboratoř provede na místě prohlídku, stěry a obrus fasády na několika vzorkovacích místech. Následně vzorky zpracuje, zjistí rodové složení a množství plísní a kvasinek v povrchové vrstvě fasády i stupeň napadení řasami. Měření lze doplnit odběrem vzduchu pro stanovení celkové koncentrace plísní v ovzduší, a to i uvnitř v bytové jednotce.
Po sanačním zásahu lze samozřejmě provést stejnými metodami kontrolu účinnosti provedených opatření. Stanovení v laboratoři se časově pohybuje v intervalu dva až tři týdny. Výsledky jsou vždy uvedeny v protokolu včetně monitoringu potenciálních znečišťujících faktorů v okolí.
A jak to vypadá v praxi?
Podívejte se na výsledek jednoho z mnoha čištění fasády obřího bytového domu – ze všech stran a ze všech úhlů.